O projekcie

Saunatic to plenerowa wystawa o tradycji kąpieli parowej (przez pocenie się), powszechnie zwanej saunowaniem, która od tysięcy lat na całym świecie była ważna częścią kultury człowieka. Wystawa, zlokalizowana w Centrum Kreatywności Targowa 56 w Warszawie, a wcześniej w publicznym parku na Jazdowie w centrum stolicy, składa się z plansz edukacyjnych, akcesoriów saunowych i przykładowej prawdziwej mini-sauny: sauny fińskiej. Projekt jest inspirowany tym, że od tysięcy lat na całym świecie sauna była miejscem higieny, zdrowia i spotkań, czyniąc tradycję kąpieli parowej ważną częścią dobrobytu człowieka i społeczności. 

Jak powstała wystawa
Zaczęło się od pomysłu i szkiców na kartce papieru. Wiele kartek i setki maili później mogliśmy przystąpić do działania. Zobacz dwa krótkie video: z instalacji wystawy w pierwszej lokalizacji wystawy w publicznym parku na Jazdowie wśród osiedla domków fińskich w centrum Warszawy oraz z przeniesienia wystawy za Wisłę do obecnej lokalizacji w Centrum Kreatywności Targowa 56.

Projekt powstał w międzynarodowej współpracy pomiędzy publicznymi instytucjami, prywatnymi firmami, NGO’sami, wolontariuszami i rodzinami, zobacz Partnerzy. Twórcami wystawy są Jacob Dammas i Józefina Jarmużewska, którzy realizują lokalne i międzynarodowe projekty kulturalne, audiowizualne i marketingowe, prowadząc małe warszawskie stowarzyszenie i polsko-duńską firmę kreatywną StudioJOT.